Manufaktura Łódź

Manufaktura w Łodzi

Ilość sklepów: 260

Manufaktura to znane centrum handlowe, które mieści się przy ulicy Drewnowskiej 58 w Łodzi. Centrum handlowe powstało w odrestaurowanych budynkach, które należały do XIX wiecznej Fabryki włókienniczej Izraela Poznańskiego. Otwarcie Manufaktury miało miejsce w połowie 2006 roku. Od tego czasu to centrum handlowe cieszy się rosnącą popularnością i jest bardzo lubiane przez Łodzian.

Całe Centrum Manufaktura składa się z 13 zabytkowych budynków, stworzonych z czerwonej cegły i zajmuje ogólną powierzchnię ponad 27 hektarów, przez co klienci mają wrażenie klimatu miasteczka w mieście.

Centrum powstało na terenach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego w Łodzi, jednego z największych fabrykantów łódzkich. Parcele zakupił Poznański w 1871 po zachodniej stronie Nowego Miasta, wzdłuż ul. Ogrodowej. Do końca XIX wieku powstał blisko 30 ha kompleks, na którym znajdowały się tkalnie, przędzalnia, bielnik i apretura, farbiarnia, drukarnia tkanin i wykończalnia, oddział naprawy i budowy maszyn, ślusarnia, odlewnia i parowozownia, gazownia, remiza strażacka, magazyny, bocznica kolejowa oraz kantor fabryczny, pałac fabrykanta i budynki mieszkalne dla robotników. Produkcja w fabryce nie odbywała się na zasadzie podziału pracy, więc nie można jej uznać za manufakturę.

Tutaj m.in. toczyła się fabuła powieści Ziemia obiecana Władysława Reymonta.

Róg ul. Zachodniej i Ogrodowej
91-071 Łódź
Godziny otwarcia:
Pon-pt od 10:00 do 22:00
Sb od 10:00 do 22:00
Nd od 10:00 do 21:00
Reklamy


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s